SOŠ a SOU Hustopeče

Historický úspěch Staňky Zelinkové v soutěži Středoškolský Moot Court

V pátek 28. 4. 2023 se na Právnické fakultě Masarykovy univerzity konalo fakultní kolo mezinárodní soutěže Středoškolský Moot Court. V ní soutěžící simulují soudní řízení před Evropským soudem pro lidská práva. Cílem je rozvíjet u studentů prezentační dovednosti, komunikaci a argumentační dovednosti v propojení se znalostmi právního systému.

„Moot Court“ je označení pro simulovaný soudní proces či rozhodčí řízení. Cílem je dosáhnout co největší autenticity. Účastníci “Moot Courtu” mají za úkol nastudovat právní případ, vypracovat písemné podání a následně v simulovaném jednání před soudem hájit pozici klienta nebo státu.

Naše žákyně 3. ročníku oboru Veřejnosprávní činnost, Stanislava Zelinková, uchvátila soudcovskou porotu svým suverénním řečnickým projevem v roli státního zástupce. Soudce Jakub Novák ve zpětné vazbě ohodnotil její projev za argumentačně přesný a vyvážený a precizně připravený. Jeho slovy: „Slyšel jsem už hodně řečníků, ale jen málokterý podal lepší výkon než vy…“

Staňka si domů odvezla cenu za nejlepšího řečníka v kategorií státních zástupců a 3. místo, což je v konkurenci týmů prestižních gymnázií mimořádný úspěch. Stává se také první náhradnicí do mezinárodního kola soutěže na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Požádali jsme ji o krátký rozhovor.

 

 

  1. Staňko, jak ses o soutěži dozvěděla?

Už minulý rok, kdy nás do soutěže společně s Alenou Svobodovou a Zoe Bitarovou přihlásila paní učitelka Kateřina Bališová. I přesto, že jsme neuspěly, řekla jsem si, že to zkusím i tento rok, avšak tentokrát s podporou paní učitelky Beaty Kynclové.

  1. Jak náročná je příprava na soutěž podobného formátu?

Příprava na ústní kolo soutěže obnáší napsání písemného podání k Evropskému soudu pro lidská práva, a to za stranu, která vám byla přidělena (státní zástupce, obhájce). Napsání podání není lehké, jelikož musí obsahovat 1500 – 1600 slov. Nad ním jsem trávila nejvíc času, musí totiž obsahovat co nejvíce judikatur Evropského soudu pro lidská práva, jež je třeba načíst. Studovala jsem mnoho hodin v knihovně Právnické fakulty Masarykovy univerzity vybíráním citací z knih a dalším studiem této problematiky. Třešničkou na dortu byl nácvik řečnických dovedností.

  1. Proč ses vlastně do takové výzvy pustila, co Tě na tom bavilo?

Je to jedna z nejlepších akademických zkušeností v oboru práva. A právem bych se chtěla v budoucnu zabývat. Celkový průběh soutěže jsem si velice užila, jelikož jsem si při psaní písemného podání připadala tak trochu jako detektiv hledající určité spojitosti daného případu a při ústním podání zase jako herec vystupující v dramatu, které sám napsal.

(B.Kynclová)