Beseda s pamětnicí Erikou Bezdíčkovou

Ve čtvrtek 6. 2. 2020 proběhla na SOŠ a SOU Hustopeče beseda s paní Erikou Bezdíčkovou. Paní Bezdíčková přeživší holocaust žákům popsala své trpké zkušenosti, které započaly v jejích dvanácti letech. Dětství, které do té doby bylo barevné, vystřídalo peklo v koncentračním táboře Osvětim, kde přišla o své nejbližší. Na konci války se jí podařilo uprchnout z pochodu smrti, v úkrytu se dočkala osvobození. Neměla se kam vrátit a potýkala se s dalšími útrapami, které jí život do cesty přichystal.

Pamětnice studentům přiblížila dobu před 2. světovou válkou a promítla dokument od Olgy Sommerové Neznámí hrdinové, který mapuje její život. Na to navázala diskuze, ve které se žáci dozvěděli vše, co je zajímá.

Po několika letech sepsala své životní zkušenosti a vydala knihu Moje dlouhé mlčení, kterou si měli možnost posluchači na konci besedy zakoupit i s jejím podpisem.

Celou akci provázel i štáb z České televize, který vše natáčel. Televizní pořad 13. komnata bude možné zhlédnout 6. března 2020 na ČT1.

Mgr. Kateřina Bališová