Veřejná generálka – Pýcha a předsudek v Národním divadle Praha

img_7764-1Ve středu 23. 11. 2016 jsme se už po páté hodině ráno sešli u budovy školy, abychom odjeli autobusem do Prahy na veřejnou generálku Pýcha a předsudek v Národním divadle.

Pýcha a předsudek je z pera anglické autorky Jane Austenové. Mezi její další díla patří například Rozum a cit či Emma. V centru jejich dění stojí mladá žena (nebo více mladých žen), jejíž problémy jsou typickými pro mladé, svobodné ženy z vyšší vrstvy na začátku 19. století. Většinou souvisejí s možností či nemožností dosáhnout sňatku. Dnes na to pohlížíme jinak, ale dříve byla svatba jediným způsobem, jak zlepšit své sociální poměry. Pohled autorky je sice mírně satirický, i přesto je zde patrný morální podtext. Její tvorba vyniká pozorovacím talentem na různé lidské charaktery. Najdeme zde poučení, vtip, nadhled, absurditu některých postojů, komiku, ale i vážnost některých momentů.

Jak už bylo řečeno, ústředním tématem jejich děl je většinou sňatek, a ten nechyběl ani v této divadelní inscenaci. Příběh nás zavádí na venkov do rodiny Bennetových a úsměvně pojednává o tom, jak co nejrychleji a nejlépe provdat všech pět dcer. Během hry se ocitáme v různých milostných zápletkách a životních situacích. Režie a dramatizace se chopil Daniel Špinar, v hlavních rolích jsme viděli Magdalénu Borovou, Ivu Janžurovou, Janu Preissovou, Kateřinu Winterovou, Davida Prachaře či Janu Strykovou a další.

Po divadelním zážitku jsme se vydali na Václavské náměstí, kde byl rozchod. Potom, co si žáci prohlédli historické centrum a koupili pár suvenýrů jsme hlavní město opustili.

Zpracovala: Mgr. Kateřina Bališová