Návštěva Židovského muzea v Brně

img_0874-1V pondělí 17. 10. 2016 jsme se již v brzkých ranních hodinách vydali do Židovského muzea v Brně. Třídy VČ1 a IT3 měly možnost zhlédnout divadelní inscenaci Židovka aneb Žonglování se životem brněnského experimentálního Divadla Kufr. Toto komorní autorské představení zajímavým a netradičním způsobem příblížilo osud židovské dívky během 2. světové války.

Inscenace vypráví o mladé dívce, která je nejdříve transportována do Terezína, později do vyhlazovacího tábora Osvětim. Během celé hry dochází k prolínání krutých okamžiků s nereálným dětským světem hravé fantazie. Do svého vnitřního světa utíká a hraje si s panenkou. Touha po svobodě je vyjádřena žonglerskou hrou s míčky.

Na představení  navázala beseda s pamětnicí paní Bedřiškou Felixovou, která část svého života strávila v Terezíně. V roce 1942 byla s celou svou rodinou deportována do tábora.  Brněnská rodačka otevřeně vyprávěla o svém těžkém životním osudu. Ze svého dětství si nepamatuje hru, radost, ale drsný život v ubytovnách a každodenních probleméch.

Inscenace a beseda se setkala s velkým ohlasem. Každý by měl vědět o holocaustu, o nedávných temných dějinách hlavně proto, aby se to už neopakovalo.

Zpracovala: Mgr. Kateřina Bališová