Den otevřených dveří ÚO Břeclav Policie ČR

20160602_094515 (1)Ve čtvrtek 2. 6. 2016 se na Policii ČR v Břeclavi konal první den otevřených dveří. Cílem akce nebylo jen ukázat práci policejních příslušníků, ale také připomenout významné výročí – 25 let Policie ČR. V budově, na dvoře a v blízkém okolí policejní stanice byl pro studenty středních škol a středních odborných učilišť připraven bohatý program. Zahájení proběhlo na dvoře, kde nás paní Mgr. Kamila Haraštová (tisková mluvčí PČR) seznámila s programem a jednotlivými stanovišti. Prvním stanovištěm, ke kterému naše skupina dorazila, byla kynologie, kde byl předváděn především výcvik psů a zadržení pachatele. Součástí prezentace byla i závěrečná diskuze, na níž se studenti mohli ptát na práci psovoda. Dozvěděli jsme se, co je nutné splňovat pro tuto pozici, jak probíhá základní kurz pro psovody, kde všude se využívá této policejní práce (vyhledávání drog, výbušnin, pohraniční policie, doprovod ve vlaku atd.).

Dále jsme se s našimi studenty SOŠ a SOU Hustopeče přemístili na policejní dvůr. Zde jsme si mohli prohlédnout policejní výzbroj a výstroj, posadit se do policejních vozů a také vidět ukázku zadržení ozbrojeného pachatele. V prostorách budovy Policie ČR jsme se seznámili s prací kriminalistického technika, který zajišťuje stopy na místě činu, např. trasologické stopy a daktyloskopické otisky. Poté jsme poznali činnost dopravního inspektorátu a vyslechli jsme si přednášku z oblasti prevence kriminality a dopravní bezpečnosti. Rovněž jsme získali informace o výběrovém řízení, jež absolvuje každý zájemce o službu u PČR. Někteří studenti si vyzkoušeli psychotesty a testy fyzické zdatnosti, při kterých dokonce uspěli.

Díky exkurzi jsme lépe poznali činnosti rozmanitých policejních útvarů a zjistili, jak náročná a zodpovědná práce to je. Pokud se uskuteční i druhý ročník dne otevřených dveří, určitě se zúčastníme.

Autorka článku: Mgr. Kateřina Bališová