Návštěva Zlínského kraje

zlin37 (1)V úterý 3. 5. 2016 jsme se studenty SOŠ a SOU Hustopeče poznávali zajímavá místa Zlínského kraje, dotkli jsme se oblasti průmyslu, zemědělství, kultury a historie. V rámci obsáhlého programu jsme se nejdříve seznámili s akciovou společností Rudolf Jelínek, která se zabývá výrobou rozmanitých alkoholických nápojů, především destilátů, dále jsme absolvovali návštěvu Baťova muzea a na závěr jsme se zastavili na Velehradě.

Výrobky Rudolfa Jelínka jsou známé nejen v České republice, ale i na celém světě. Společnost vznikla na konci 19. století a prosadila se hlavně výrobou slivovice. Dnes však nabízí i další kvalitní ovocné destiláty jako jsou hruškovice, meruňkovice, třešňovice či oskerušovice. Součástí exkurze byla videoprojekce, expozice whisky, egalizace (obří sudy), stáčírna a muzeum výroby.

Z Vizovic jsme pak přejeli do Zlína, kde jsme navštívili Muzeum jihovýchodní Moravy, konkrétně Baťův mrakodrap a Obuvnické muzeum. Město Zlín je neodmyslitelně spojeno se jménem Tomáše Bati, s člověkem, který se zapsal do dějin obuvnického průmyslu. Díky expozici jsme nahlédli nejen do historie výroby obuvi, ale rovněž jsme poznali baťovský životní styl.

Posledním bodem poznávacího zájezdu byla farnost Velehrad. Dominantou farnosti je barokní bazilika, která byla postavena na románských základech a lapidárium.

Výlet splnil naše očekávání, získali jsme nové znalosti a zároveň utužili vztahy. Věříme, že v brzké době se zase někam podíváme.

Zpracovala: Mgr. Kateřina Bališová