Elektrikáři-silnoproud se zúčastnili soutěže Machři roku 2019 v Praze

Dne 17. 9. 2017 se dva žáci třetího ročníku oboru elektrikář-silnoproud ze SOŠ a SOU Hustopeče zúčastnili celostátního setkání učňovské mládeže Machři roku 2019 v Praze. Tato akce probíhala na Palackého náměstí a Zítkových sadech, kde kromě dvaceti mužstev oboru elektrikář ještě soutěžili truhláři a strojní mechanici. Dále byl zajištěn doprovodný program pro školy, které přišli podpořit soutěžící. Po celou akci přálo slunečné počasí. Úkolem elektrikářů bylo zapojení podružného rozvaděče podle schématu pro inteligentní ovládání osvětlení bezdrátově pomocí aplikace na mobilním telefonu. Zatím co soutěžící pracovali pedagogický dozor měl možnost prohlédnout si naše hlavní město Prahu a její pamětihodnosti.

Hodnocení prací prováděla čtyř členná komise od firmy ITN a jednoho revizního technika. Mimo jiné tato firma dodala potřený materiál, který po soutěži věnovala každé škole do vyučování v dílnách. Časový limit byl stanoven na sedm hodin. Ceny a trofeje pro první tři nejlépe umístěné týmy, byly zveřejněny v 16:30 hod. Vítězný tým a škola v oboru elektrikář-silnoproud, kterou se stala Střední škola elektrotechnická, Ostrava. Získala trofej Machři roku a finanční odměnu v celkové hodnotě 30.000 Kč. Ta byla rozdělena tak, že každý vítězný soutěžící obdržel 7.500 Kč a 15.000 Kč., bylo věnováno vítězné škole.

Naši soutěžící zvládli náročné úkoly před zraky diváků, přísné poroty, neúprosného času dobře, ale jsou místa, na kterých je třeba ještě zapracovat.

Lubomír Malinka,  UOV