Přednáška o Arménii

Koncem ledna navštívil Domov mládeže při SOŠ a SOU Hustopeče MUDr. Ivo Sobotka, který nám přednášel o jeho cestovatelských zážitcích po Arménii.

Arménie je země hor, klášterů a vína„, začal své vyprávění pan Sobotka. Je nejstarší křesťanskou zemí na světě. Celá země je doslova poseta starými, zejména duchovními pamětihodnostmi. Úředním jazykem je arménština, ale bez problémů se domluví i rusky. Rozkládá se na pomezí Evropy a Asie.  Na svých cestách měl možnost vidět a seznámit se s památkami, navštívit kláštery a samozřejmě ochutnat i místní vína.

První zastávka byla v hlavním městě Jerevanu. Je to velké město evropského rázu, má přes milion obyvatel a orientace je zde obtížná. Po Jerevanu jezdí maršrutky – autobusy. Najdeme tu  slavnou fabriku na výrobu koňaku. Za  prohlédnutí stojí muzea se vzácnými rukopisy, Modrá mešita neboli Perská mešita, která vyšla i na arménské poštovní známce a červenočerné domy ze začátku XX. století. Nejvyšší horou země je hora Aragac, která vznikla výbuchem sopky. Největší jezero Sevan je obklopeno několika horskými hřbety, jeho teplota v červenci a srpnu je 17 – 19 stupňů.   Maximální hloubka byla naměřena na 86 metrů.

Další ze zajímavých zastávek byla Garni – vesnice s antickou stavbou, chrámem slunečního boha Mihira, na hraně rokle řeky Azat. Nelze opomenout klášterní komplex Geghard, který je částečně vytesán do skály, zahrnuje množství kostelů a hrobek. Dále opevněný klášter Khor Virap, který je spojován s  legendou o příchodu křesťanství do Arménii. Navštívené město Vagharshapat je nazýváno komplexem arménského Vatikánu. Je to rozlehlý areál s katedrálou, muzeem a pokladnicí.

Arménie je skutečná perla Kavkazu, je to stát s velmi starým kulturním dědictvím„, končil své poutavé a zajímavé vyprávění MUDr. Sobotka. Odnesli jsme si spoustu poznatků, zážitků a dojmů.

Vychovatelka – Malinková Ludmila