Hororová novela Spalovač mrtvol ve Stavovském divadle

V pondělí 1. října 2018 jsme s žáky SOŠ a SOU Hustopeče navštívili hlavní město republiky. Naším cílem bylo zhlédnutí hry Spalovač mrtvol v klasicistním Stavovském divadle.

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Zazněla zde poprvé píseň „Kde domov můj“ či premiéra Mozartovy opery Don Giovanni. Působily tu významné osobnosti, například J. K. Tyl, K. H. Mácha, Nicolo Paganini, Gustav Mahler a další. Budova je součástí Národního divadla a uváděny jsou především činohry, opery a balety.

Prozaické dílo Ladislava Fukse popisuje vývoj hlavní postavy Karla Kopfrkingla od starostlivého a milujícího otce, manžela až po destruktivní, psychicky rozloženou osobu. Moderně pojatá inscenace nás nechala nahlédnout do nitra nemocného člověka, který pro dobro země s klidem povraždí členy své rodiny. Z puntičkáře a poctivce se vyklube stvůra, která si ani neuvědomuje hrůzné dopady svých činů. Adaptace není pouze hororem z krematoria, ale také groteskním obrazem rozkladu společnosti. Symbolika v díle mnohdy působila až mrazivě a v divácích zanechala plno otázek. Tragédie lidského osudu pod vlivem fašistické ideologie zanechala ve všech hluboký negativní dojem.

Autorka: Mgr. Kateřina Bališová