Linz a koncentrařní tábor Mauthausen

V úterý 24. dubna se více než 60 žáků školy SOŠ a SOU zúčastnilo jednodenního vzdělávacího zájezdu do Rakouska, cílem byl Linec- hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy a nacistický koncentrační tábor Mauthausen.

První v programu byl Mauthausen, na místo jsme dorazili po desáté hodině ráno.  Komplex tábora byl vybudován v srpnu roku 1938. Hlavním důvodem stavby na tomto místě byl výskyt žuly v blízkém kamenolomu. Přímo v něm jsou i tzv. schody smrti, kde každý den v nelidských podmínkách vězni v poklusu vynášeli vysekané bloky kamenů, které mnohdy vážily až 50 kilo. Koncentrační tábor Mauthausen byl zařazen do kategorie III. stupně, což znamenalo nejtvrdší pracovní podmínky a byla zde jedna z nejvyšších úmrtností mezi koncentračními tábory. Každý žák si prošel všechna místa v lágru, spatřil nejen schody smrti, autentické baráky, popravčí místnost, sprchy, plynovou komoru, cely, pece krematoria, ale také pomníky jednotlivých zemí. Jeden z nich zde nechalo vybudovat Československo. Je věnován památce těch, kteří zde přišli o život, mimo jiné i několika desítkám osob, které byly zastřeleny 23. 10. 1942 v souvislosti s vyšetřováním atentátu na Heydricha a zatýkáním v období heydrichiády. Exkurze trvala dvě hodiny, postupovali jsme podle zapůjčené mapky a výklad jsme měli zajištěn pomocí aplikace, která detailně popsala všechna stanoviště a doplnila i zajímavými svědectvími přeživších.

Z pracovního a vyhlazovacího tábora jsme odjeli do nedalekého Lince. Starobylými uličkami plných kaváren jsme se přemístili do historického centra města, kde jsme na hlavním náměstí navštívili Alter Dom a poblíž Mozartův dům. Poté jsme s některými zájemci vyjeli čtvrtí luxusních vil na kopec Pöstlingberg do výše zhruba 300 metrů nad hladinou Dunaje. Svezli jsme se po nejstrmější úzkorozchodné trati zaznamenané v Guinessově knize rekordů. Z tohoto romantického místa byl nádherný výhled do krajiny. Následovalo osobní volno, které žáci využili k prohlídce dalších památek a nákupu suvenýrů, například tradičního lineckého pečiva.

Plni zážitků a nových znalostí jsme odjížděli v odpoledních hodinách. Výjezd z města trval téměř hodinu. Do Hustopečí jsme dorazili před desátou večer. I přesto, že únava byla velká, tak dojmy ji předčily a všichni už se těšíme na příští rok, kam vyrazíme za poznáním.

Autor: Mgr. Kateřina Bališová