Retrogaming v Břeclavi

S žáky IT3, IT2 a Ezf1 jsme se 20. března vypravili na výstavu historických počítačů a her Retrogaming do Břeclavi. Expozice nás provedla historií výpočetní techniky od počátků do poloviny 90. let 20. století. Největší pozornost byla věnována počítačovým hrám a domácím počítačům a konzolím z 80. let československé i zahraniční výroby. Nezbytné technické informace byly doplněny různými zajímavosti. Žáci se také seznámili s legendárními herními hity, s dobovými herními časopisy, s problematikou pirátství apod.

Součástí výstavy bylo i „pařanské doupě“ – herna s historickými počítači, herním automatem i s moderními PC s emulátory. Žáci si vyzkoušeli známé hry od Pac-Mana nebo Space Invaders přes Prince of Persia po Cannon Fodder nebo Street Fighter II. Velký úspěch sklidil starý herní automat. Žáci si vyzkoušeli také hry, které se spouštěly pomocí kazety umístěné přímo v klávesnici. Na vlastní kůži si tak mohli ověřit, jak dlouho takovéto načítání trvá a jaké doprovodné zvuky k němu patří. Prozkoumali dnes už zastaralé grafické prostředí a ti nejšikovnější se pokusili i něco na těchto strojích naprogramovat.

Ing. Oldřiška Nováková